| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-BGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 400 |
| Supplier Device Package | 400-PBGA (24x24) |
| Number of Terminals | 400 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | KSZ8692 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | Ethernet, I2C, PCI, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | KSZx692 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Applications | Networking and Communications |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Voltage - Supply | 1.235V~1.365V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | KSZ8692 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B400 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.365V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S,PCI, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 20 |
| RAM Size | -- |
| Memory Type | External Program Memory |
| Core Processor | ARM9® |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Seated Height-Max | 2.33 mm |
| Product Type | Network Controller & Processor ICs |
| Core Architecture | ARM |
| Telecom IC Type | SUPPORT CIRCUIT |
| Controller Series | KSZ |
| Product Category | Network Controller & Processor ICs |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.33mm |
| Width | 27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |