![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 128 |
| Weight | 935.10902mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | 5A991.B |
| Type | ADC, AGC, Digital Tuner |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 3.2W |
| Voltage - Supply | 1.8V 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM97593 |
| Pin Count | 128 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Operating Supply Current | 121mA |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 65 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 65M |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height | 3.4mm |
| Length | 20mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 2.7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |