![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | LinkZero™-AX |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SO |
| Watt | 3W |
| Output-Isolation | Either |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
| Duty-Cycle | 63% |
| Frequency-Switching | 100kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | - |