![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.85V~5.25V |
| Base Part Number | LTC2984 |
| Function | Temp Monitoring System (Sensor) |
| Body Length or Diameter | 7mm |
| Body Breadth | 7 mm |
| Output Type | SPI |
| Termination Type | SOLDER |
| Number of Bits | 24 |
| Topology | ADC (Sigma Delta), Multiplexer, Register Bank |
| Sensor Type | External |
| Sensors/Transducers Type | TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL |
| Housing | PLASTIC |
| Output Interface Type | 4-WIRE INTERFACE |
| Output Alarm | No |
| Sensing Temperature | -265°C~1800°C |
| Body Height | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |