![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Energy Harvesting |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 30mV~500mV |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC3109 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Current - Supply | 6mA |
| Input Voltage (Min) | 0.05V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 0.026A |
| Input Voltage (Max) | 0.5V |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Switcher Configuration | BOOST |
| Length | 8.649mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.899mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |