| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | MSOP-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Clock Frequency | 600 kHz |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Unit Weight | 0.003527 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Interface Type | I2C, SMBus |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Base Product Number | LTC4301 |
| Package Description | TSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1660 |
| Supply Voltage-Nom | 3.3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Min | 2.7 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4301LCMS8#PBF |
| Package Code | TSSOP |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Samacsys Description | Interface - Signal Buffers, Repeaters Supply Independent I2C Bus Buffer |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Risk Rank | 1.15 |
| Series | * |
| Packaging | Rail/Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Hot Swappable |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | I²C - Hotswap |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Clock |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 4.5 mA |
| Input Type | Clock |
| Current - Supply | 4.5mA |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Signal Buffers, Repeaters |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Product | Buffers |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Interface - Signal Buffers, Repeaters |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |