| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Number of Pins | 8 |
| Shell Material | Aluminum |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
| Insert Material | - |
| Number of Terminals | 8 |
| Backshell Material, Plating | - |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Primary Material | Metal |
| Base Product Number | TV07DT |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| Unit Weight | 0.000788 oz |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 121 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package Description | HVSON, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1698 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4308IDD#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.46 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Termination | Solder |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Number of Positions | 19 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Color | - |
| Applications | Military |
| Fastening Type | Threaded |
| Subcategory | Interface ICs |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Current Rating (Amps) | - |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Orientation | N (Normal) |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Shielding | Shielded |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Shell Finish | Durmalon™ |
| Pin Count | 8 |
| Shell Size - Insert | 11-19 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 300 mV |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Shell Size, MIL | - |
| Adjustable Threshold | NO |
| Cable Opening | - |
| Current - Supply | 7mA |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Signal Buffers, Repeaters |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Capacitance - Input | 10 pF |
| Product | Buffers |
| Features | Alignment Disc |
| Signal Conditioning | - |
| Voltage Rating | - |
| Product Category | Interface - Signal Buffers, Repeaters |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |