![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C |
| Voltage - Supply | 1.6V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4311 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 6 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 300μA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |