| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | MSOP-16 |
| Mount | Wire |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-MSOP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | - |
| Unit Weight | 0.001319 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 37 |
| Supply Voltage - Min | 2.9 V |
| Off Time - Max | - |
| On Time - Max | - |
| Maximum Dual Supply Voltage | - |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC4312 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HTSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1669 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4312CMS#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3 V |
| Package Code | HTSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.48 |
| Series | LTC4312 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | I²C - Hotswap |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.9V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 2.25 V to 5.5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.9 V |
| Configuration | 2 x 1:2 |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 7.3mA |
| Supply Type | Single Supply |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Input | 2-Wire Bus |
| Product Type | Multiplexer Switch ICs |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Capacitance - Input | 20 pF |
| Product | Multiplexers |
| Signal Conditioning | - |
| Product Category | Multiplexer Switch ICs |
| Width | 3 mm |
| Length | 4.039 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |