![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC6957 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 12 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Quiescent Current | 10μA |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 4.039mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |