| Package / Case | FPBGA-896 |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 896-FBGA (31x31) |
| Number of Terminals | 896 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Number of I/Os | 377 I/O |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.2000 V |
| Package | Tray |
| Base Product Number | M2S050 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Packaging | Tray |
| Series | SmartFusion2 |
| Operating Temperature | 0 to 85 °C |
| JESD-609 Code | e1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Terminal Pitch | 1 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B896 |
| Number of Outputs | 377 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Power Supplies | 1.2 V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of I/O | 377 |
| Speed | 166MHz |
| RAM Size | 64KB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
| Program Memory Size | 256 kB |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Architecture | MCU, FPGA |
| Number of Inputs | 377 |
| Seated Height-Max | 2.44 mm |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Speed Grade | STD |
| Primary Attributes | FPGA - 50K Logic Modules |
| Number of Logic Cells | 56340 |
| Number of Cores | 1 Core |
| Flash Size | 256KB |
| Width | 31 mm |
| Length | 31 mm |