![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74HC |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | M74HC59 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Shift Register |
| Direction | Unidirectional |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Polarity | TRUE |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Number of Input Lines | 4 |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |