![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFP-EP (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX11300 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | PIXI™ |
| Type | ADC, DAC |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 5.5V |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Channels | 20 |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | - |
| Product Type | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| Sampling Rate (Per Second) | 400k |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Product | Converters |