![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 25 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 42 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 42 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | PCIe |
| Max Power Dissipation | 2.759W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX14954 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 205mA |
| Max Supply Current | 410mA |
| Propagation Delay | 240 ps |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Delay Time | 160ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |