| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX180 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | Parallel |
| INL - Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Type | Data Acquisition |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | 5V, -12V, -15V |
| Operating Supply Voltage | - 15.75 V to - 11.4 V, 5 V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Product Type | Data Acquisition ADCs/DACs - Specialized |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Product | Data Acquisition Systems |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |