![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX9235 |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | LVDS |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Current-Max | 45mA |
| Input Type | LVCMOS, LVTTL |
| Data Rate | 450Mbps |
| Number of Inputs | 10 |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Height | 730μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |