![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX9271 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 2758.6 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | - |
| Type | Serializer |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | CML |
| Operating Supply Voltage | 1.7 V to 3.6 V |
| Operating Supply Current | 20 uA |
| Input Type | LVCMOS |
| Data Rate | 1.5Gbps |
| Number of Inputs | 16 |
| Product Type | Serializers & Deserializers - Serdes |