| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | LVECL MODE OPERATING RANGE IS -2.375V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9325 |
| Output | LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | HSTL, LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.8 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |