![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 37.393021mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Prescaler |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Additional Feature | SELECTABLE DIVISION RATIO 4 AVAILABLE |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC12093 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 800mV |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Nominal Supply Current | 4.5mA |
| Family | ECL |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Nominal Output Voltage | 800mV |
| Height | 950μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |