| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Feature | SURFACE MOUNT |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-UDFN (2x3) |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MCP98242 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Series | -- |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Additional Feature | TS 16949 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MCP98242 |
| Function | Temp Monitoring System (Sensor), DIMM DDR Memory |
| Body Length or Diameter | 3mm |
| Body Breadth | 2 mm |
| Output Type | I2C/SMBus |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Termination Type | SOLDER |
| Number of Bits | 16 |
| Accuracy | ±3°C(Max) |
| Topology | ADC (Sigma Delta), Register Bank |
| Sensor Type | Internal |
| Sensors/Transducers Type | TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL |
| Housing | PLASTIC |
| Output Interface Type | 2-WIRE INTERFACE |
| Operating Current-Max | 0.5 mA |
| Output Alarm | Yes |
| Sensing Temperature | -40°C~125°C |
| Output Fan | Yes |
| Body Height | 0.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |