| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-VFQFN Dual Rows, Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 132-DQFN (11x11) |
| Number of Terminals | 132 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package Type | DQFN |
| Rad Hardened | No |
| Programmable | No |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| Number of I/Os | 116 |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | I2C, LPC, PECI 3.0, SMBus, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1322 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 132 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N132 |
| Operating Supply Voltage | 3.3(V) |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | ACPI, BC-Link, I2C/SMBus, LPC, PECI, PS/2, SPI, UART |
| Number of I/O | 116 |
| RAM Size | 128KB |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Type | -- |
| Program Memory Size | 0 B |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Product Type | ARM Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | ARM |
| Number of ADC Channels | 5 Channel |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | ARM Microcontrollers - MCU |
| Length | 11mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 11mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |