![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Battery Monitor |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912I637 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | LIN, SCI, SPI |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Core Processor | S12 |
| Adjustable Threshold | YES |
| Program Memory Type | FLASH (96KB) |
| Supply Current-Max (Isup) | 25mA |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |