![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MTCH112 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Capacitive Touch and Proximity Sensor |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MTCH112 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | -- |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.3 V |
| Power Supplies | 2/3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Nominal Supply Current | 80mA |
| Output Configuration | I2C |
| Input Type | -- |
| Resolution | 1.625 B |
| Product Type | Proximity Sensors |
| Sensing Distance | - |
| Sensing Method | Capacitive |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Product Category | Proximity Sensors |
| Height | 1.5mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |