![]()
Add to cart |
| Manufacturer | onsemi |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Product | Switching Controllers |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.006632 oz |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Output-Type | Open Drain |
| Supplier-Device-Package | SOT-223 (TO-261) |
| Watt | 25W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 8.1V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 6.3 V ~ 10 V |
| Duty-Cycle | 69% |
| Frequency-Switching | 65kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | - |
| Shutdown | Yes |
| Isolation | Isolated |
| Output-Power | 25 W |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Operating-Supply-Voltage | 8.1 V |
| Description-Function | High voltage switcher regulator for low power offline SMPS |
| Operating-Supply-Current | 1 mA |
| Input-Voltage | 8.1 V |
| Switching-Frequency | 65 kHz |
| Package-Case | SOT-223-4 |
| Duty-Cycle-Max | 73 % |