![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB 3.0 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TUSB501 |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 43.8mA |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 5Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 290ps |
| Capacitance - Input | 1.25pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |