![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 9 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |