| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.8V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |