![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | NTSC/PAL Video Decoder |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Security Systems |
| Max Power Dissipation | 606mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | TVP5158 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| Resolution | 1 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.1V 1.8V 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.1V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 5 |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |