![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UC3842A |
| Packaging | Tube |
| Unit-Weight | 0.018646 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 10 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | 96% |
| Frequency-Switching | Up to 500kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting |
| Control-Features | Frequency Control |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Operating temperature range | 0 C |
| Output-Current | 1000 mA |
| Switching-Frequency | 450 kHz |
| Fall-Time | 50 ns |
| Rise-Time | 50 ns |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 100 % |