![]()
Add to cart |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product-Category | Switching Controllers |
| RoHS | Details |
| Topology | Boost Flyback Forward |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Switching-Frequency | 500 kHz |
| Duty-Cycle-Max | 100 % |
| Output-Voltage | 4.90 V to 5.10 V |
| Output-Current | 1000 mA |
| Maximum-Operating-Temperature | + 150 C |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Packaging | Tube |
| Brand | STMicroelectronics |
| Fall-Time | 50 ns |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Operating-Supply-Voltage | 30 V |
| Rise-Time | 50 ns |
| Series | UC3842B |
| Unit-Weight | 0.032805 oz |