![]()
Add to cart |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | UCC3889 |
| Type | Voltage Mode PWM Controllers |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Unit-Weight | 0.018455 oz |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Operating-Temperature-Range | 0 C to + 70 C |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 8.4V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 6.3 V ~ 9.3 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | - |
| Fault-Protection | Short Circuit |
| Control-Features | - |
| Isolation | Non-Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Output-Voltage | 12 V 18 V |
| Operating-Supply-Current | 1.2 mA |
| Output-Current | 100 mA |
| Switching-Frequency | 250 kHz |
| Software Development Kit | UCC3889EVM |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Duty-Cycle-Max | 55 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 6.6 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 9.3 V |