![]()
Add to cart |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPER™ |
| Type | PWM Low-Standby High Performance Controller |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | PowerSO-10 Exposed Bottom Pad |
| Operating-Temperature | - |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 10-PowerSO |
| Watt | 100W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 11V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 15 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | Up to 200kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Control-Features | EN, Frequency Control, Soft Start |
| Output-Voltage | 700 V |
| Operating-Supply-Current | 15.5 mA |
| Output-Current | 3 A |
| Switching-Frequency | 100 kHz |
| Package-Case | PowerSO-10 |
| Duty-Cycle-Max | 50 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 12.6 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 13.4 V |