![]()
Add to cart |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | VIPer™ plus |
| Type | Off Line High Voltage Converter |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 150 C |
| Package-Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-SO |
| Watt | 20W |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 800V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 14V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8.5 V ~ 23.5 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 136kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |
| Isolation | Isolated |
| Output-Power | 20 W |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Output-Voltage | - |
| Operating-Supply-Current | 3.5 mA |
| Output-Current | 1.5 A |
| Switching-Frequency | 136 kHz |
| Duty-Cycle-Max | - |
| Input-Supply-Voltage-Min | 8.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 23.5 V |