![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-3AN |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Frequency | 667MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC3S200AN |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 160 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.33.3V |
| Number of I/O | 195 |
| RAM Size | 36kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 4032 |
| Total RAM Bits | 294912 |
| Number of Gates | 200000 |
| Number of LABs/CLBs | 448 |
| Speed Grade | 4 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.71 ns |
| Number of CLBs | 448 |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 17mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |