| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Address Bus Width | 5 |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.25 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 128 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 100 |
| Pbfree Code | yes |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 100 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Data Rate | 2 Mbps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Height | 3.05mm |
| Length | 20.1mm |
| Width | 14.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |