| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 9.071791g |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Memory Size | 64B |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |