| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 356.09836mg |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 8MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 1.5mA |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Address Bus Width | 4 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |