![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | Z16FMC |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Applications | Motor Control |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 20MHz |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART |
| Memory Size | 32kB |
| Number of I/O | 46 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | Zneo™ |
| Peripherals | I2C, PWM |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Bit Size | 16 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |