A5358CA-T OverviewA package containing the materials of Tube is included.Using the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package will allow you to save space.Despite being a type of Smoke Detector, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Through Hole technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -25°C~75°C to avoid unnecessary cooling.Photoelectric is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 16 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number A5358, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 9V.The device is an electronic device with 16-pins.Pins on 16 components are designed for their specific purposes.Mounted in the direction of Through Hole.As an output type, Voltage is used.If the operating supply current is maintained at 12μA, improved efficiency may be achieved.6V is kept as the minimum supply voltage.Optimised for operation at power supplies of 6/12V.At 12V, the maximum supply voltage is maintained.
A5358CA-T FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 12μA
consumer IC type: 6V
A5358CA-T ApplicationsThere are a lot of Allegro MicroSystems
A5358CA-T applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | A5358 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12V |
| Power Supplies | 6/12V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |