A80386DX16 OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 132-BFCPGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~85°C TC. The i386 series contains it. A Intel386 DX processor powers this CPU. I/O is run at 5.0V on this CPU.
A80386DX16 FeaturesIntel386 DX Core
A80386DX16 ApplicationsThere are a lot of Intel
A80386DX16 Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | 132-BFCPGA |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | i386 |
| Published | 1996 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Speed | 16MHz |
| Core Processor | Intel386 DX |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| Co-Processors/DSP | Math Engine; Intel387 DX |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |