AB-557-03-HCC-S-L-C-T OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 16 terminations. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. normaloperation has a frequency of 460MHz. 3.6 V is the maximum supply voltage (Vsup). Vsup should be kept above 2.25 V for normaloperation. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 2.25V~3.6V. The component's main purpose is PCI Express (PCIe), Clock Generator. Output HCSL, LVCMOS is intended. The part has been published 2007 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 16 pins on the device. There are 16 pins on it. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.6V volts. The part's series is indicated by Pure Silicon™. There is the ability to maintain 2 outputs on the device. A related part search can be done based on the 557 family. The logic IC type is PLL BASED CLOCK DRIVER. Supply current can be operated at 60mA. 16-TSSOP is its device supplier.
AB-557-03-HCC-S-L-C-T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.6V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
AB-557-03-HCC-S-L-C-T ApplicationsThere are a lot of Abracon LLC
AB-557-03-HCC-S-L-C-T application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Terminals | 16 |
| Frequency - Max | 460MHz |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Abracon LLC |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Abracon Corporation |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Pure Silicon™ |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 460MHz |
| Family | 557 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | 0:2 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe), Clock Generator |
| fmax-Min | 460 MHz |
| Number of True Outputs | 2 |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Number of Inverted Outputs | 2 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |