AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-DBT Overview10-SMD Module contains real time clocks.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.Its supply voltage is 1.4V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger when operating.Transmission lines can be terminated with 10 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 3V supplied to it.10 pins are present on it.1.4V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.Clock & Timer ICs includes this component as part of its contents.A memory of 8B is embedded into the RTC times for storing programs and data.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output.Maintaining a voltage of 3.3 V will result in high efficiency.In the - series, it is a type of real time clock.This electrical real time analog clock has TIMER, REAL TIME CLOCK for uPs/uCs/Peripheral ICs.Temperatures should be kept below 85C.
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-DBT Features10-SMD Module package
10 terminations
10 pin count
Be maintained at 3.3 V for high efficiency.
- series
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-DBT ApplicationsThere are a lot of Abracon LLC
AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-DBT Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | Module |
| Number of Terminals | 10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SMD |
| Bus Type | Serial SPI |
| Mounting | Surface Mount |
| Other Names | 535-12055-2 AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-D-B-T AB-RTCMC-32.768KHZ-EOA9-S3-DB- |
| Operating Temperature Classification | INDUSTRIALC |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.8/2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.4(V) |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Abracon LLC |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | ABRACON |
| Brand | ABRACON |
| RoHS | Details |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Feature | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Clock/Calendar |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 1.4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N10 |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Timer |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 8B |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Screening Level | Industrial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5μA~2.2μA @ 1.4V~5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.4V~5.5V |
| Information Access Method | I2C |
| Features | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger |
| Product Category | Real Time Clock |
| Length | 3.7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 2.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |