AC1226 OverviewThere is a package that contains materials from Tube.Sensor and detector interface is used to save space by using the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.The characteristics of Thermocouple Conditioner enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Through Hole.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Voltage.8 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number AC1226G you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 5V.This is a 8-pin type electronic device.Pins on a 8 component are designed to serve the specific functions of that component.Through Hole is mounted in the way.An output type of Thermocouple is used.By maintaining the operating supply current at 80μA, more efficiency can be achieved.Whenever the supply voltage exceeds 36V, failures are likely to occur.A failure will occur if the supply voltage is below 4V.
AC1226 FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 80μA
AC1226 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AC1226 applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Thermocouple Conditioner |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AC1226G |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Thermocouple |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Operating Supply Current | 80μA |
| Nominal Supply Current | 80μA |
| Input Type | Voltage |
| Height Seated (Max) | 3.937mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |