AD10242TZ/883B OverviewThe analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 68-CLCC package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 2 Functions .There are 68 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 3 channels.The is equipped with 68 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 220 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.There are 68 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 1.5 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD10242 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.The ADC converter operates from +-5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 2W. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 2W.It operates with the maximal operating temperature of 125°C to ensure its reliability.It operates with the minimal operating temperature of -55°C to ensure its reliability.There are 2 converters, which will convert numbers to words and figures to words. The maximal input type of this electronic AD converter is 4V.There are 6 analog transmissions, which are both based on how they adapt data to combine an input signal with a carrier signal.
AD10242TZ/883B Features2 Functions
68 basic kinds of terminations
68 pin count
+-5V power supplies
AD10242TZ/883B ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD10242TZ/883B ADC applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-CLCC |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 68 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 68 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD10242 |
| Pin Count | 68 |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | +-5V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | Parallel |
| Power Dissipation | 2W |
| Number of Bits | 12 |
| Max Input Voltage | 4V |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Analog In Channels | 3 |
| Power Consumption | 1.75W |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Screening Level | MIL-STD-883 Class B |
| Input Capacitance | 4pF |
| Number of Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 68 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Differential Nonlinearity | 1.25 LSB |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |