AD1835AAS-REEL OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 52-QFP package. As a packaging method, Tape & Reel (TR) is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of Stereo Audio. Mounting type Surface Mount is used. At -40°C~85°C, it can operate normally. It consists of 2 / 8 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 4.5V~5.5V. Digital circuits are powered by 4.5V~5.5V supply voltages. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 52 terminations. The pins are configured as 52. Voltages as low as 4.5V can be supplied to it. Voltages above 5.5V are supported.
AD1835AAS-REEL FeaturesEmbedded in the 52-QFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 8 ADCs / DACs
AD1835AAS-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD1835AAS-REEL CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 8 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |