AD1938YSTZ OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 48-LQFP package. As a packaging method, Tray is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of General Purpose. Mounting type Surface Mount is used. At -40°C~105°C, it can operate normally. It consists of 4 / 8 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 3V~3.6V. Digital circuits are powered by 3V~3.6V supply voltages. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 48 terminations. The device has 48 pins. The pins are configured as 48. Its base part number AD1938 can be used to find other parts that are related. Surface Mount technology is used for mounting it to a PCB. It is recommended to maintain the maximum supply voltage at 3.6V. Converting analog signals to digital signals requires 4 A/D converters. Supply voltage should be maintained at 3V. Voltage 3.3V is used for its power supply. 3.3V is the supply voltage that it can operate from. For the conversion of digital signals into analog ones, 8 D/A converters are used. To store information, there are 24 bits available. An external factor does not affect the amount of 56mA current consumed.
AD1938YSTZ FeaturesEmbedded in the 48-LQFP package
Operating temperature of -40°C~105°C
4 / 8 ADCs / DACs
4 A/D converters
AD1938YSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1938YSTZ CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 192kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1938 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Bits | 24 |
| Quiescent Current | 56mA |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 107 dB |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 8 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 106 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 94 / 94 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |