| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | Bag |
| Product Status | Surface Mount |
| Mounting Type | 48-LQFP |
| Package / Case | 48-LQFP (7x7) |
| Supplier Device Package | |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Series | SigmaDSP® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 105°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Number of Terminals | 48 |
| Package | Bag |
| Base Product Number | AD1940 |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | LFQFP, |
| Package Style | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 105 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | AD1940YST |
| Package Code | LFQFP |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Risk Rank | 5.12 |
| Part Package Code | QFP |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75 V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25 V |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Width | 7 mm |
| Length | 7 mm |