AD2427WCCSZ-RL OverviewThis item comes with a case that goes with it. The embedded file is in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP case. The device has a 1 channel. Here is a list of Audio Transceiver functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Automotive Audio. There is a delivery within 3V~3.63V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C~105°C range. On the chip, 32 terminations are present. An electrical component representing the Automotive series can be found here. There is a voltage range of 1.9V that it can handle.
AD2427WCCSZ-RL FeaturesWith 32-WFQFN Exposed Pad, CSP channels
operate temperature at the range of -40°C~105°C
Supply voltage at 1.9V volts
AD2427WCCSZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD2427WCCSZ-RL Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 32 |
| Applications | Automotive Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Function | Audio Transceiver |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, I2S |
| Output Characteristics | OPEN-DRAIN |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio |
| Interface | I²C, I²S |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.63V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Grade | Automotive |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-SS (5x5) |