AD2S82ALPZ OverviewIn package 44-LCC (J-Lead), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.In order to maintain normal operation, a temperature of 0°C~70°C is recommended.This outstanding R/D Converter can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register ±10.8V~13.2V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 44.This 1 function enables high performance for applications of any kind.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "AD2S82".Data acquisition units need a voltage of 12V to operate properly.According to its pin count, there are 44 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 16-bit device.A total of 44 pins are involved in the unit.Surface Mount technique improves feasibility in many cases.In every data acquisition system, 1 converters play an important role.
AD2S82ALPZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
16-Bit acquisition unit
1 converters
AD2S82ALPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD2S82ALPZ ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | R/D Converter |
| Voltage - Supply | ±10.8V~13.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD2S82 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | Parallel |
| Power Consumption | 300mW |
| Dual Supply Voltage | 12V |
| Number of Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Resolution (Bits) | 10, 12, 14, 16 b |
| Height | 3.68mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |