AD2S83IP OverviewThe product is packaged with the materials of Tube.In order to save space, 44-LCC (J-Lead) packages are used.This type of R/D Converter provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C.The input type is Parallel.In order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 44 terminations are used.A number of 1 functions have been configured.A voltage of 12V is used as the supply voltage.Pins on 44 components are designed to perform the specified functions.As an output type, it uses Digital.Sensor and detector interface may be used wSensor and detector interfaceh a supply current of 30mA.Sensor and detector interface is maintained at 11.4V as the minimum supply voltage.12.6V is the maximum supply voltage.
AD2S83IP FeaturesWith 12V channels
consumer IC type: 11.4V
AD2S83IP ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD2S83IP applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | R/D Converter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | PROGRAMMABLE RESOLUTION; ALSO REQUIRES A 5V LOGIC SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Digital |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 11.4V |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Parallel |
| Current - Supply | 30mA |
| Analog Input Voltage-Max | 2.2V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Negative Supply Voltage-Max | -12.6V |
| Negative Supply Voltage-Min | -11.4V |
| Angular Accuracy-Max | 8 arc min |
| Tracking Rate-Max | 16.25 rps |
| Signal/Output Frequency | 20000Hz |
| Length | 16.5862mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.5862mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |